Ugrás a fő tartalomra

Evezel vagy vitorlázol? 2. rész - A vitorlázás fortélyai

2020 nyarán egyedül sétáltam a tóparton, kérve Istent, hogy szóljon hozzám. Az egyik móló mellett elhaladva egy kezdő vitorlásra lettem figyelmes, aki nem tudott kijutni a partra. A vitorláját és a kormányrúdját folyamatosan állítgatta, de valahogy nem tudott közelebb jutni a szárazföldhöz. Akkor értettem meg, hogy az embernek két beavatkozási lehetősége van: a vitorla és a kormányrúd. A vitorla a tanítvány életében a cselekvő hitet jelenti, a kormányrúd pedig a nyelvet (Jakab 3:4-5).

A szél mozgatja a hajót. Az izraeliták is hódító csatáikban nem a maguk erejéből foglalták el az ígéret földjét, hanem Isten karja és arcának világossága által (Zsolt 44:4). A kérdés viszont továbbra is fennáll, hogyan tudjuk befogni Isten szelét (János 3:8) és hogyan juthatunk hitben előrébb?

Tapasztalataim alapján így tudnám leírni a folyamatot: vízre kell tenni a hajót, beleülni, kiengedni a vitorlát, és a széljárás szerint irányítani. A keresztény életben ezeket a következőképpen gyakorolhatjuk: elcsendesedni, befogadni Isten szavát, eszerint cselekedni, és kitartani benne.

Első lépés az, amikor vízre tesszük a hajót, vagyis elcsendesedünk. Ez helyett ilyenkor hajlamos az ember magában zsörtölődni, panaszkodni, aggódni, szorongani, ami elnyomhatja Isten hangját.

A második lépés, amikor beleülünk a hajóba, vagyis megkérjük Istent, hogy szóljon hozzánk és mi befogadjuk beszédét. Ez egy személyes üzenet, gondolat, vagy indíttatás, ami pontosan a helyzetünkre vonatkozik. Jakab 1:21-ben is azt írja, hogy “szelíden fogadjátok a belétek oltott igét, amely meg tudja tartani lelketeket”.  Az Ő belénk oltott igéje nem egy vallási közhely, vagy általános elv, hanem személyes üzenet, ami meg tud tartani a próba közben. Az üzenet alapján megfogalmazzuk, hogyan kell változnia az életünknek. Isten tanácsa nem mindig módosítja rögtön a körülményeket. Gyakran megvilágít azonban olyan összefüggéseket, melyek fényében másként látjuk a dolgokat. Nem mindig arra fúj a szél, amerre szeretnénk. Isten megoldása is különbözhet az elképzelésünktől. A keresztény életben ez akkor jelent problémát, ha a szívünk nincs kész a változásra. Ekkor könnyen olyat hallhatunk, ami nem tetszik nekünk, és emiatt elengedjük a fülünk mellett Isten szavát (2 Tim 4:3).

A harmadik lépés, hogy kifeszítjük a vitorlát. Hittel beleállunk a helyzetekbe, és alkalmazzuk az Istentől hallottakat. Ilyenkor nem a saját akaratunkat, elképzeléseinket követjük, hanem azt, amit az Úr személyesen a szívünkre helyezett.  Hajózás közben fontos a kormánylapát szerepe is, ami a nyelvünk hatalmát képviseli (Péld 18:21). Ha hiszünk valamiben, de mást mondunk ki, akkor csak elmében hiszünk benne, és nem szívből (Lukács 6:45). Ha le van horgonyozva a hajónk, azt jelenti, hogy bizonyos okokból megrekedtünk a hitéletünkben egy ponton. Ilyenkor meg kell keresni azt a múltbeli eseményt, amikor a hitbeli növekedésünk megállt. Ha meg van ez a pont, akkor próbáljuk elemezni a helyzetet, és ott folytatni, ahol előzőleg megakadtunk.

A negyedik lépés pedig az, hogy folyamatosan követjük a szél mozgását, vagyis állhatatossággal kitartunk a vezetés mellett. Sok csata a mindennapokban dől el, ezért is kérhette Mózes a 90. zsoltárban, hogy Isten adjon neki bölcs szívet a napok számlálására (12. vers). Sokszor volt, hogy valami újszerű dologba nagy buzgalommal belekezdtem, de 1-2 hét leforgása után csökkent a lelkesedésem, majd abbamaradt az a bizonyos tevékenység. Több esetben újra és újra emlékeztetnem kellett magamat, mit mondott Isten, mire hosszútávon is megváltozott a gondolkozásom (Róma 12:2).

Akkor hát, hajóra fel, vitorlát ki, és kezdjük el az Úr szelével a hajózást!

 Összegzés:

Ezeket a lépéseket így fogalmazta meg Jézus: “Ami a hasznos földben van, olyanokat jelez, akik, miután nemes és jó szívvel meghallgatták az Igét, azt birtokukba veszik, és állhatatossággal gyümölcsöt teremnek.” Lukács 8:15 Csia

(1) Jó és hasznos, földnek lenni - akinek nyitott a szíve, (2) befogadni az Igét, (3) birtokba venni, (4) állhatatossággal gyümölcsöt teremni.

 

Palics, 2020 nyara
Bessenyei Szilárd

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A gyógyulás ösvénye: Hit és imaharcos tapasztalataim

2024. januárjában lejárt a jogosítványom, ezért elmentem megújítani a rendőrségre. Ott derült ki, hogy a körzeti orvostól kell igazolást bemutatni, hogy a szemorvosi vizsgálat eredménye megfelelő. Mivel 11 éve nem voltam az orvosnál, így a szemészeten túl elrendelt egy vérvételt és egy EKG kivizsgálást is. A vérkép nagyon szép, olyan, mint a fiataloké, mondta az orvos, de a máj értékek nem jó k. N em fogadtam el gyógyszert rá , i nkább hitet gyakorolok ezen a területen is , de mellette kihasználom az Isten adta gyógynövényt, a máriatövist por formájában 3 h ónapig. A vérnyomásom nagy meglepetésemre 150/95 , ugyanis mindig inkább alacsony volt, mint magas. A z EKG leleten   ez szerepelt:   krónikus szív isch a émia . Ez egy koszorúeret érintő szívbetegség , érszűkület , érelmeszesedés . Az orvos megkérdezte, hogy elmegyek-e terheléses bicikli kivizsgálásra és írhat-e fel gyógyszert . Mondtam, hogy nem, de megígértette velem, hogy azonnal jelentkezzek, ha panaszom lenne , mert ko

Gyógyulás a lidércnyomásból és az alvás közbeni fulladásból

    2017 nyarán július közepe után rémálmaim lettek. Először hetente néhányszor, majd mindennap, végül pedig éjszakánként többször. Az álmokban rettegtem, nem kaptam levegőt, összeestem, majd felébredtem arra, hogy tényleg nem kapok levegőt. Azt nem tudom pontosan, mennyi időre állt le ilyen helyzetekben a légzésem, de minden alkalommal halálfélelmem volt. Erre testem úgy reagált, mintha életveszélyben lennék, ami állandó stresszt okozott és megviselte az idegrendszeremet. Gyakorlatilag amikor becsuktam a szemem, rögtön indult a horrorfilm. A fulladások megerőltették a szívemet, és emiatt nem tudtam komolyabban edzeni. Korábban több kilométert futottam, de most már pár méter futás után is rosszul voltam. Előfordult, hogy munka közben csak úgy „magától” nagyokat dobbant a szívem. A betegség eléggé lekorlátozta az életemet. Csak ígéret volt számomra, hogy egykor majd megújul az erőm és majd én is képes leszek futni (Ézsaiás 40:31). A kollégáim csak annyit láttak, hogy folyamatosan fáradt

Keressétek először Isten országát!

Egyik szombaton a következő igéről beszélgettünk a gyerekekkel: „Keressétek először az Isten országát és annak igazságát, és a többi megadatik nektek.” (Máté 6:33) Elmondtam nekik, hogy a világban pontosan ennek ellenkezőjét tapasztaljuk, hogy ti. mindenki a többit keresi, a „többire hajt”, és még a keresztények is csak minimális erőt, energiát fektetnek az Istennel való kapcsolat szorosabbá tételébe, pedig Ő Krisztussal együtt minden egyebet megad nekünk. Éppen énekeltünk, amikor észrevettem, hogy mind a négyen elkezdtek kitekintgetni az ablakon, aztán rájöttem, mi az oka: a falu lakossága a mellettünk lévő szántóföldre gyűlt. Ugyanis befejeződött a kukorica gépekkel történő betakarítása, és az ott hagyott termés fölszedésére zsákokkal fölszerelkezve jöttek csapatostul az emberek. Gyerekeink összenéztek: Megyünk mi is? Meglehetősen drága az aszályos nyár miatt a termény, igen sokba kerül annak a pár baromfinak az etetése, amelyek a tojást biztosítják a család számára. Nem szóltam sem